Jak prawidłowo dbać o okap gastronomiczny?
Okap jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni, zarówno domowej, jak i profesjonalnej. Urządzenie zapewnia odpowiednią wentylację powietrza w pomieszczeniu. Co ważne, poza parą wodną, pochłania także nadmiar ciepła, jak również zapachy i tłuszcz, stąd bardzo ważne by działał bez zakłóceń. Wyjaśniamy jak zadbać o okap gastronomiczny i wydłużyć jego żywotność.
Dlaczego systematyczne czyszczenie okapu jest tak istotne?
Okapy do profesjonalnych kuchni powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Zaletą tego materiału jest wytrzymałość i trwałość, jak również łatwa pielęgnacja. Utrzymanie w kuchni ładu i sterylnych warunków jest sprawą bezdyskusyjną. Jako że okap pochłania specyficzne drobinki brudu, tym bardziej istotne jest, aby jego czyszczenie nie było kłopotliwe.
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne najlepiej jest poprzedzić odłączeniem urządzania od zasilania.
Stalową obudowę należy czyścić w miarę potrzeby, wg stopnia eksploatacji sprzętu. Pielęgnacja samego korpusu to nie wszystko. Należy koniecznie pamiętać o czyszczeniu filtrów znajdujących się w okapie, a także odpowiedniej pielęgnacji elementów nawiewnych. Otłuszczone filtry znacznie obniżają wydajność urządzenia, podnoszą także poziom hałasu emitowanego przez okap. Metalowe filtry powinny być systematycznie czyszczone (częstotliwość również zależy od rodzaju urządzenia i stopnia jego wykorzystania), w innym przypadku potrzebna będzie ich wymiana na nowe. Niektóre okapy są wyposażone w czujniki czyszczenia, co usprawnia ten proces.
Jak czyścić metalowe filtry okapu gastronomicznego?
Proces czyszczenia metalowego filtra należy rozpocząć od wyjęcia kasety, w której mieszczą się cylindry okapu. Jeśli w ich wnętrzu zgromadził się płynny tłuszcz, należy go wylać. Kasety mogą być myte ręcznie lub w zmywarce. W przypadku mycia mechanicznego, kasety i filtry muszą zostać ułożone dnem do góry. Po umyciu, elementy muszą wyschnąć, nie należy montować w okapie mokrych podzespołów. Elementy nawiewne urządzenia także wymagają wyczyszczenia: należy je wymontować z okapu i umyć ręcznie lub w zmywarce.
Zarówno filtry, jak i elementy nawiewne okapu powinny być czyszczone w sposób zalecany przed producenta okapów gastronomicznych, przy użyciu sugerowanych przez niego detergentów.